. . .

Obowiązek posiadania numer LEI spoczywa na wielu podmiotach, które dokonują transakcji na Giełdzie Papierów Wartościowych. Wraz z wprowadzeniem rozporządzenia o konieczności posiadania numer LEI podmioty, które go nie uzyskają nie będą mogły realizować na rachunku transakcji brokerskich. Rozporządzenie o konieczności posiadania numeru LEI obowiązuje od 3 stycznia 2018 roku.

Kto musi wystąpić o nadanie kodu?

Obowiązek posiadania KOD LEI został nałożony przede wszystkim na wszelkie instytucje finansowe. KOD LEI muszą jednak posiadać nie tylko te instytucje. W przypadku instytucji finansowych o nadanie KOD LEI muszą wystąpić banki, brokerzy, fundusze emerytalne i fundusze inwestycyjne. Inne podmioty, które muszą mieć LEI numer to spółki oraz osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą. LEI numer nie muszą posiadać te osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które realizują transakcje brokerskie nie mające związku z tą działalnością. W Polsce LEI numer przyznawany jest przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

W jaki sposób uzyskać kod?

Identyfikator LEI to ciąg składający się z kombinacji 20 cyfr i liter. O identyfikator LEI można wystąpić poprzez formularz dostępne na stronie internetowej KDPW. Aby uzyskać Identyfikator LEI zainteresowane podmioty muszą zarejestrować swoje konto na stronie KDPW. Po złożeniu i zarejestrowaniu wniosku należy dokonać opłaty. Dopiero wtedy zostanie nadany identyfikator transakcji LEI. Identyfikator transakcji LEI nie jest nadany dożywotnio. Za rok należy odnowić identyfikator transakcji LEI. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.