. . .
Bezpieczeństwo dla wszystkich

Nawierzchniami zazwyczaj nie przejmujemy się za bardzo. Póki znajdują się pod naszymi stopami i naszym zadaniem nie jest o nie dbać, bo po prostu gdzieś przyszliśmy, w zasadzie dla nas nie istnieją. Sytuacja zmienia się drastycznie, kiedy jesteśmy u siebie lub prowadzimy biznes i nawierzchnia jest czynnikiem krytycznym dla funkcjonowania danego miejsca. Nasza optyka zmienia się także wtedy, kiedy upadniemy lub się poślizgniemy. Wtedy znaczenie, jakie mają bezpieczne nawierzchnie, staje się dla nas oczywiste.

Na bezpiecznych nawierzchniach

Bezpieczne nawierzchnie to powierzchnie, które spełniają kilka postulatów. Po pierwsze, muszą zapewniać dobrą przyczepność. Muszą być też wytrzymałe, bo bezpieczne nawierzchnie przestają być bezpieczne, kiedy się uszkadzają.

Kolejna kwestia to amortyzacja, jaką oferują. Dobra amortyzacja oznacza, że upadek na taką nawierzchnię nie będzie dla nas za bardzo szkodliwy, a jak coś na nią upuścimy, to coś nie zostanie natychmiast zniszczone. Jest to priorytet, kiedy upadająca rzeczą może być chociażby główka bawiącego się dziecka.

Jak zrobić bezpieczną nawierzchnię

Gumowe nawierzchnie to zazwyczaj najlepsze rozwiązanie. Płyty gumowe są w stanie tworzyć tak zwane puzzle gumowe, które świetnie do siebie pasują i znakomicie amortyzują wszelkie uderzenia. W tym uderzenia stóp, ponieważ już samo chodzenie jest elementem kinetycznym. Warto zaznaczyć, że takie rozwiązania można stosować także na przykład na siłowniach, gdzie gumowa polimerowa nawierzchnia będzie chroniła właściwą podłogę przed spadającymi ciężarami oraz będzie przyjemna w dotyku dla osób mających z nią kontakt.