Karty zbliżeniowe w większości zakładów pracy, firm czy urzędów zastąpiły już tradycyjne papierowe identyfikatory. Karty zbliżeniowe są bowiem łatwiejsze w użyciu, bardziej funkcjonalne oraz paradoksalnie tańsze.
Zalety karty
Karty zbliżeniowe wydają się droższą inwestycją niż papierowe identyfikatory, ale jest to koszt pozorny. W praktyce bowiem karta zbliżeniowa jest w dalszej perspektywie dużo tańsza. Przede wszystkim karty plastikowe wolniej się zużywają. O ile papierowy identyfikator należy wymienić po kilku miesiącach, ze względu na naturalne zużycie materiału, to karta zbliżeniowa może nam służyć nawet kilka lat. Poza tym karty plastikowe pozwalają na rezygnacje z całego systemu kontroli budynku w zakresie tego, kto wchodzi i wychodzi z firmy. Tradycyjnie pracę tą wykonywali specjalnie zatrudnieni i przeszkoleni pracownicy, teraz wszystko zrobi za nas system elektroniczny, który zostanie zaprogramowany zgodnie z naszymi indywidualnymi potrzebami. Karty plastikowe mają też tę przewagę, że mogą mieć wiele zastosowań, podczas gdy papierowy identyfikator służył tylko w jednym ściśle określonym celu.
Jak stosować karty?
Karty mogą służyć jako klucz do danego budynku. Dodatkowo za ich pomocą jesteśmy w stanie skutecznie i przede wszystkim bardzo dokładnie rejestrować czas pracy pracowników. Karty mogą też być uprawnieniem do korzystania z danych urządzeń czy pomieszczeń. Osoba pozbawiona karty nie skorzysta z poszczególnych pomieszczeń lub nie będzie w stanie odpalić komputera, który może być obsługiwany tylko przez pracownika, który jest uprawniony do przeglądania zawartych tam treści.