. . .

Jednym z najciekawszych przełomów w szeroko rozumianej współczesnej chemii były polimery. Są to substancje znane już od bardzo dawna i wykorzystywano je zanim jeszcze zrozumieliśmy, czym właściwie są. Dzisiaj wiemy już o nich znacznie więcej i potrafimy je odpowiednio wykorzystywać. Jedną z opcji ich wykorzystania są bezpieczne nawierzchnie.

Czym są polimery?

Polimery najczęściej kojarzymy z gumą i chociaż jest to skojarzenie bardzo ograniczone, jest ono oczywiście prawidłowe. Guma to jedne z najważniejszych polimerów, czyli specjalnych związków chemicznych, które są w stanie tworzyć w zasadzie nieskończonej długości łańcuchy.

Ich wyjątkowa struktura chemiczna pozwala na wydłużanie pojedynczych cząsteczek w taki sposób, że teoretycznie rzecz biorąc, mogłyby ważyć po kilka kilogramów. W praktyce oczywiście nie powstają tak wielkie cząsteczki, ale zasada jest zachowana. Długie łańcuchy polimerów są wyjątkowo elastyczne i wytrzymałe, a do tego trudno je zniszczyć.

Nawierzchnie gumowe

Polimery można wykorzystywać jako gumowe nawierzchnie. W ten sposób uzyskuje się dużą, jednolitą powierzchnię, która tłumi uderzenia, jest cicha, a do tego antypoślizgowa. Płyty gumowe można układać w dowolnych warunkach i sprawdzą się nawet na świeżym powietrzu. Są jednym z rozwiązań stosowanych w tak zwanych siłowniach pod chmurką. Puzzle gumowe układane w takich miejscach są stosunkowo tanie, a trudno jest dorównać im pod względem wytrzymałości i wartości użytkowych. Nic nie można im także zarzucić pod względem estetyki, ponieważ same w sobie prezentują się bardzo przyzwoicie, a istnieje też możliwość ich dowolnego barwienia.