. . .
Jak wybrać właściwy głośnik?

Na rynku znajdziemy różne głośniki komputerowe. Od najtańszych po bardzo drogie. Który głośnik do laptopa wybrać i czemu bezprzewodowe konstrukcje będą korzystniejsze niż przewodowe?

Moc i rozmiar głośnika

Moc kolumny to bardzo ważny parametr, od którego wiele będzie zależeć. Przenośny głośnik, nawet najtańszy, powinien mieć co najmniej 1,5 wata na głośnik. Taki głośnik wystarczy, jeśli celem jest po prostu słuchanie muzyki nieco głośniej niż przez telefon. Jeśli potrzebujesz kolumny dla firmy – warto wziąć więcej mocy. Istotny jest rozmiar głośnika.

Przywołując szkolny kurs fizyki, warto zauważyć – im większa jego średnica, tym więcej wydobędzie głośny dźwięk wysokiej jakości. Ważne jest, aby wybrać kolumnę, która będzie dla Ciebie uniwersalna. Na przykład, aby można go było podłączyć zarówno do komputera, jak i telefonu. Bluetooth będzie w tym sensie idealny – pozwala łączyć się bez zbędnych przewodów. Ważne jest, aby głośnik miał jak najszerszą częstotliwość. Im niższy dolny pasek, tym głębszy bas. Im wyższa góra, tym więcej wysokich tonów można usłyszeć. Idealna wartość wynosi od 20 do 50 000 Hz.

Inne cechy głośnika

Obecność korektora – dzięki niemu możesz dostosować dźwięk, aby idealnie odpowiadał Twoim upodobaniom i nie przypominał czegoś uśrednionego. Zwróć uwagę na sygnał/szum. Ważny parametr, którego nie można zignorować. Po włączeniu głośnika zawsze słychać pewien hałas. Im mniej go będzie, tym czystszy i lepszy będzie dźwięk. Stosunek sygnału do szumu nie może przekraczać 45/100 dB. Kolumna może też dodatkowo zawierać gniazdo microSD lub zwykły dysk flash USB. Możliwości są ograniczone tylko ceną urządzenia i wyobraźnią producenta. Szczególnie warto zwrócić uwagę na ochronę przed wilgocią i kurzem.