. . .
Co trzeba wiedzieć o wynajmowaniu samochodów

Auto w abonamencie jest korzystnym rozwiązaniem, kiedy wiemy, że potrzebny nam jest pojazd na stosunkowo krótki czas. Wynajem długoterminowy samochodów przewidziany jest na rok lub kilka miesięcy. I taki samochód na abonament to doskonały pomysł, zwłaszcza kiedy pracujesz gdzieś przez krótki czas.

Dokumenty niezbędne do wynajmu

Wszystkie biura wynajmu w dowolnym kraju na świecie mają własne wymagania dotyczące kierowcy i listę dokumentów niezbędnych do uzyskania samochodu. Zastanówmy się nad najczęstszymi wymogami europejskimi. Wiek kierowcy musi więc przekraczać 21 lat. Jest to wymóg większości firm, które stosują najem długoterminowy auta.

Niektóre biura dopuszczają opcję, w której wiek kierowcy może wynosić od 18 lat – w takich przypadkach pobierają dodatkową opłatę w wysokości kilku euro dziennie. Prowadzenie samochodu wymaga prawa międzynarodowego. Aby opłacić wynajem, potrzebujesz ważnej karty międzynarodowych systemów płatności. W tym przypadku konieczne jest wyjaśnienie – w witrynach większości biur wynajmu widnieje wymóg posiadania karty płatniczej: akceptujemy tylko karty CREDIT do płatności. W rzeczywistości akceptują karty debetowe niezależnie od waluty. Musisz także mieć przy sobie wydruk elektronicznego potwierdzenia rezerwacji samochodu.

Ile kosztuje wynajęcie samochodu?

Ważnym czynnikiem przy wyborze samochodu i biura wynajmu jest cena wynajmu i struktura kosztów tego wynajmu. Oprócz głównej (podstawowej) ceny wybranego samochodu dystrybutorzy uzupełniają go tuzinem nie zawsze obowiązkowych opłat, które ostatecznie podwoją koszt wynajmu. Najczęstsze z nich to: dopłata za drugiego kierowcę (na wypadek, gdyby Twój partner również prowadził samochód); dopłata za fotelik dziecięcy (booster); współpłatności na ubezpieczenia obejmujące inne kraje oraz dodatek za przedłużone ubezpieczenie (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej).